Börekler

 

Home
Çorbalar
Börekler
Sıcaklar
Tatlılar
İletişim


Börekler Rumeli'de en çok sevilen yiyeceklerdir... Benim çocukluğumda, genellikle haftada bir soframızda börek hep olurdu.
Börek hamuru mutlaka elde açılır. Yufkalar araya yağ serpilerek yuvarlak bakır tepsiye yerleştirilir ve içine (ortasına) çeşitli börek harçları konur.
Börek harçları çok çeşitli olur : ıspanak, peynir, kıyma, pazı, pırasa, ekşitilmiş lahana, taze lahana, kara kabak, süt, hindi, taze yeşil soğan yaprağı v.s. Bir de bayramlarda, baklava yufkalarının artıklarından yapılan "Yufkalı Paça Böreği"nin bugün artık çok ender yapılan değişik et suyu harcı...    

 Börek hamurunun yapılışı :

Malzemesi :

  1 kg. Un
  1 kahve fincanı sıvı yağ 
   tuz
   ılık su
   hamurdan hazırlanmış yuvarlak kravayları yapıştırmak için, bir paket eritilmiş 
ııııı
tereyağı veya margarin ile 3-4 kaşık  sıvı yağ karıştırılarak eritilir

 Yapılış :

Derin bir kapta un, tuz, sıvı yağ ve ılık su ile hamur tutulur. Güzelce yoğrulur. Kulak memesi yumuşaklığında,  pürüzsüz bir hamur hazırlanır ve 40 dakka üstü örtülü olarak bekletilir. Tekrar yoğrulur... ( Hamuru ortadan kesip,  kesitinde büyük delikler varsa, delikler kayboluncaya kadar tekrar yoğrulur . )
Sonra hamur 2' ye ayrılır. Bir  kısmından 16-20 küçük topaklar yapıp, una bastırılıp oklavayla, süt fincanı tabağı büyüklüğünde kravaylar ( yuvarlaklar) açılır.
Teker teker kravayları alıp üstüne 1 kaşık yağla yağlanır, elle veya oklavayla yavaş yavaş büyütülerek  üst üste yapıştırılır. Hamurun ikinci bölümü de aynı şekilde hazırlanır. Hazırlanan birinci hamur yağlanmış bir tepsiye serilir. Hamurun kenarları tepsinin dışına iki parmak kadar taşmalı. Börek harcını koymadan önce serilmiş yufkanın üzerine kızdırılmış yağ gezdirilir. Börek harcı yayılır... Üzerine 16-20 topaklardan yapılan diğer yufka hamuruyla örtülür. 
Böreğin kenarları yağ sürülerek elin iki parmağı ile bükülerek  şekillendirilir. Kalan tereyağını yeniden kızdırıp, tepsideki böreğin üzerine gezdirilir. 

Kıymalı Düz Börek

Dolgu Malzemesi :

  1/2 kg. dana kıyma
   5 büyük baş soğan
   tuz, karabiber

 Yapılışı :

İnce kıyılmış soğanlar kıymayla birlikte bir miktar yağ ile kavrulur. (Bu işlem bir gün önce de yapılabilir, çünkü kavrulmuş kıyma soğutulmuş haliyle kullanılır.) Kavrulmuş kıymaya tuz ve karabiber ilave edilir ve dolgu olarak önceden hazırlanmış 2 yufka hamuru arasına yayılır.

Kıymalı Kol Böreği

         Dolgu Malzemesi :

                       1/2 kg. dana kıyma
                       5 büyük baş soğan
                       tuz, karabiber

                    
                                               
 Yapılışı :

Börek hamurunun yapılışı ayni, ancak iki parça yerine, hamur üç parçaya bölünür. Her parçadan yine 16-20 küçük topak yapılıp, kravaylar açılıp üst üste yağla yapıştırılmaktadır. Her hamur yufkası oklavayla büyütüldükten sonra, içine kıyma harcını yayıp rulo şeklinde sarılır. Üç yufka hamurunu ayni şekilde yaptıktan sonra, yağlanış yuvarlak bir tepsiye dairesel bir şekilde yerleştirilir. Üstüne kızdırılmış yağ gezdirdikten sonra 250OC ısıtılmış fırında pişirilir. 
Dolgu malzemesinin hazırlanışı aynen  Kıymalı Düz Böreğin yapılışı gibidir.

Pırasa Böreği

           Dolgu Malzemesi :

                         1/2 kg. pırasa
                          3 yumurta
                          tuz, karabiber

 

Yapılışı :

Pırasa  böreğin  harcını hazırlamak için, pırasalar çok ince doğranıp, 3 yumurta, karabiber ve tuzla  karıştırılır. Pişirilmez. Yufka hamurların arasına çiğ olarak konur. Kenarlar şekillenir ve yine tüm daha önce tarif edilen börekler gibi 250OC ısıtılmış fırında pişirilir.

 

Pazı ve Ispanak Böreği

           Dolgu Malzemesi :

                          1/2 kg. pazı veya ıspanak (isteğe bağlı miktarı artırılabilir)
                      
   1 baş soğan
                          tuz

 

 

Yapılışı :

Börek harcını hazırlamak için pazı veya ıspanaklar ince ince doğranır. Tuzla ovulduktan sonra 1 baş soğan  ince kıyılıp ilave edilir. Ispanak (pazı) harcı kıymalı börekte olduğu gibi tepsiye serilmiş yufka hamuruna yağ gezdirildikten sonra  kıyılmış ıspanak (pazı) yayılır. Üzerine tekrar 4 kaşık  yağ gezdirilip diğer yufka hamuruyla örtülür. Kenarları şekillendirip, böreğin üzerini yağlayıp, 250OC ısıtılmış fırında yaklaşık 1/2 saat pişirilir.  

 

 

Süt Böreği

        Dolgu Malzemesi :

                   5 yumurta
               
   1litre süt
                   tuz

Yapılışı :

Börek hamuru  tarifte anlatıldığı gibi hazırlanır. Hamur ikiye bölünür. Böreğin alt bölümü tarif edildiği gibi yapılır. Önceden yağlanmış tepsiye serilir. Yufkalar tepsinin dışına 5 cm. taşar şeklinde yapılır.
Hamurun ikinci bölümü, avuç büyüklüğünde hamur parçalarına ayrılır. (takriben 5 parça). Her biri çok ince büyük yufka şeklinde açılır. Üzerine yağ serpilerek iki taraftan ortaya doğru büzülür. Yaklaşık 8 cm. genişliğinde büzülen yufka , serilmiş börek hamurunun kenarına çepeçevre yerleştirilir.  Kalan hamur topları aynı şekilde yapılır ve böreğin kenarına üst üste yerleştirilir. Üstlerine yağ gezdirdikten sonra, tepsinin dışına taşan yufkaları, kenarlara yerleştirilen yufkaların üzerini örtecek şeklinde katlanır. Böylece tepsinin kenarında 8-10 cm. genişliğinde kabarık bir şerit oluşur. Bu şeridin üzerine tekrar yağ gezdirilir.
Bir kapta yumurtalar çırpılır ve süt ve tuz  ilave ederek karıştırılır.  Börek tepsisini, önceden 250C ısıtılmış fırına yerleştirdikten sonra, sütlü harç  yavaşça ortasına dökülür.  Fırının kapağını kapatıp 250C'de pişirilir.
Börek piştikten, sütlü harç kızardıktan sonra fırından alınır ve üçgen parçalara kesilip servis yapılır. Yenirken, börek kenarları koparıp süt harcına bandırarak yenir.

 

 

Kabak Böreği

 Dolgu Malzemesi :

    1-2 kg. ağırlığında böreklik  (kara)  kabak
    3 yumurta
   
1/2 su bardağı süt
   
tuz, karabiber

  Yapılışı :

Kabak parçalara bölünüp kabuklarıyla birlikte kaynatılır. Piştikten sonra kaşıkla kabağın içini çıkararak bir tabağa alınır. Buna, yumurtalar, süt, tuz ve karabiber ilave edilir. Kabak harcı karıştırarak ve ezilerek püre haline getirilir. Kıyma böreğinde tarif edildiği gibi, kabak harcı tepsiye serilmiş yufka hamurunun üzerine yayılır. Üzerine tekrar 4 kaşık  yağ gezdirilip diğer yufka hamuruyla örtülür. Kenarları şekillendirip, böreğin üzerini yağlayıp, 250 C ısıtılmış fırında yaklaşık 1/2 saat pişirilir.
Eskiden bu börek  çorba tabağına alınır, pişmiş üst yufka, kabak harcın üzerine ufalanır, üstüne de süt döküp çorba kaşığı ile yenilirmiş. 

 

 

Ekşi Lahana Böreği

  Dolgu Malzemesi :

  1 küçük baş ekşitilmiş, ince doğranmış lahana
  1 yumurta
  tuz, karabiber

  Yapılışı :

İnce doğranmış lahanaya 1 yumurta, tuz ve karabiber ilave ederek  karıştırılır. Ekşi lahana harcı, kıymalı börekte olduğu gibi,  tepsiye serilmiş yufka hamurunun üzerine yayılır. Üzerine tekrar 4 kaşık  yağ gezdirilip diğer yufka hamuruyla örtülür. Kenarları şekillendirip, böreğin üzerini yağlayıp, 250 C ısıtılmış fırında yaklaşık 1/2 saat pişirilir.

 

 

Taze Lahana Böreği

Dolgu Malzemesi :

  1 küçük baş lahana
  200 gr. ceviz
  1/2 lt. süt

  Yapılışı :

  Lahana ince ince doğranıp yağda azcık kavrulur. Üzerine sütü ilave ederek birlikte kaynatılır. Lahana harcı kaynadıktan ve ılıdıktan sonra dövülmüş ceviz, tuz ve karabiber katılır ve kıymalı börekte olduğu gibi, tepsiye serilmiş yufka hamurunun üzerine yayılır. Üzerine tekrar 4 kaşık  yağ gezdirilip diğer yufka hamuruyla örtülür. Kenarları şekillendirip, böreğin üzerini yağlayıp, 250 C ısıtılmış fırında yaklaşık 1/2 saat pişirilir.

 

 

Hindi Böreği :

 Dolgu Malzemesi :

  1 temizlenmiş hindi
  1 su bardağı dolusu pirinç
  tuz

  Yapılışı :

Verilen tarif üzerine börek hamuru tutulur.  Hamurdan tepsi büyüklüğünde ince yufkalar açılır. Saç üstünde az pişirilir. Tepsiye, yufkaların aralarına yağ serpilerek üst üste dizilirler.  
Hindi kaynatılır. Et suyu yufkaların üzerine, yumuşayıncaya kadar gezdirilir.  Kalan et suyundan pilav yapılır. Pilava kubemsi bir şekil vererek, böreğin ortasına yerleştirilir. Hindi eti parçalara ayrılır ve pilavın çevresindeki böreğin üzerine konur.  

 

 

Pırasalı poğaça :

                                             Malzemesi :

                      2 Su bardağı mısır unu
                     
1 su bardağı buğday unu
                      4 yumurta
                      1 su bardağı sıvı yağ
                      2 su bardağı yoğurt
                      200 gr. ezilmiş beyaz peynir
                      3 sap ince kıyılmış pırasa
(beyaz bölümünden)
                      1 paket kabartma tozu
                      tuz

Yapılışı :

Yumurtalar çırpılır. Buna sırayla sıvıyağ, yoğurt, ezilmiş peynir, ince kıyılmış pırasa, kabartma tozu, unlar ve tuz karıştırılarak ilave edilir. Karışım yağlanmış unlanmış tepsiye dökülür. 220 derece ısıtılmış fırına verilir. Poğaçanın piştiği kürdan batırılarak anlaşılır. Piştikten sonra baklava şeklinde veya kare parçalara,v.s. kesilip çay veya yoğurt ile servis yapılır.

 

Yufkalı Paça Böreği :    

Tarif için bize ulaşın --->